Založ si blog

Zákon o lesoch lesom škodí

Už dlhšie som plánoval napísať menšiu úvahu – článok o lesnom zákone (326/2005 Z.z.) konkrétne o kategóriách lesov. Lesný zákon podľa §12 rozoznáva tri typy lesov a to: ochranné lesy, lesy osobitného určenia a hospodárske lesy.

Ochranné lesy sú lesy, ktorých funkčné zameranie vyplýva z prírodných podmienok. V týchto lesoch sa musí hospodáriť tak, aby plnili účel, na ktorý boli vyhlásené. Môžu to byť lesy na mimoriadne nepriaznivých stanovištiach, vysokohorské lesy na exponovaných svahoch či pôdoochranné lesy.

Lesy osobitného určenia sú lesy, ktoré boli za také vyhlásené a ktorých účelom je zabezpečovanie špecifických potrieb spoločnosti, na ktorých zabezpečenie sa významne zmení spôsob hospodárenia oproti bežnému hospodáreniu. Za takéto lesy sa zvyčajne vyhlasujú lesy v ochranných pásmach vodárenských zdrojov, liečivých zdrojov minerálnych vôd, prímestské lesy s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou, lesy v chránených územiach a i..

Mestské lesy v Bratislave su klasifikované ako lesy osobitého určenia. (foto: Jakub Mrva)

Posledná kategória najčastejšie prevládajúca na Slovensku sú hospodárske lesy. Sú to vlastne všetky lesy, ktoré nie sú ochrannými lesmi alebo lesmi osobitného určenia a ktorých účelom je produkcia dreva a ostatných lesných produktov.

Je dobré ešte pripomenúť lesnícke ponímanie čo je to les: Lesom je len taký lesný ekosystém, ktorý tvorí lesný pozemok (zaevidovaný ako lesný pôdny fond) s lesným porastom. Z daných definícií typov lesa teda vidieť, žeby sa malo predovšetkým v ochranných lesoch a lesoch osobitného určenia hospodáriť tak, aby sa zabepzečili špecifické potreby spoločnosti.

Je zarážajúce, že sa nespomínajú priamo mimoprodukčné funkcie lesa a ich zabezpečovanie osobitným spôsob hospodárenia. Táto nejednoznačnosť a prílišné zovšeobecňovanie pri popise ochranných lesov a lesov osobitného určenia v realite spôsobuje to, že častokrát sa nám stáva, že dané typy lesov sú ťažobnou činnosťou paradoxne viac poznačené ako hospodárske lesy! Uvediem jeden príklad z Bratislavy: V Lesnom celku Bratislava, ktorý obhospodarujú štátne Lesy SR, je percentuálna ťažba z celkovej zásoby v lesoch Malých Karpát pri hospodárskych lesoch 17,9 % pri ochranných 4 % avšak pri lesoch osobitného určenia až 19,6%. Z daného vyplýva, že objem ťažby plánovaný v lesoch, v ktorých by mala byť prioritná ochrana prírody a zabezpečenie mimoprodukčných funkcií lesa, je skutočne pri zostavovaní programov starostlivosti o les neakceptovaná a prehliadaná. Naviac v takýchto lesoch Lesy SR ťažia často pravé tým najnevhodnejším podrastovým spôsobom – clonným rubom, ktorý sa častokrát svojím negatívnym vplyvom rovná holorubom.

Z uvedeného je zrejmé, že šetrné spôsoby hospodárenia ako je výberkový hospodársky spôsob – účelový výber (čo znamená extenzívnejší a šetrnejší spôsob hospodárenia) nevyužívajú a Lesy SR ho v dostatočnej miere neaplikujú v praxi, keďže zákon im to explicitne neprikazuje. Mimovládne organizácie a občianske združenia angažujúce sa v ochrane prírody, ale aj experti v oblasti ekológie, životného prostredia ako aj ochranári či široká verejnosť preto v súčasnosti čoraz viac apelujú na zastavenie ťažby v oblastiach predovšetkým prvých dvoch kategórií a prehodnotenie súčasného spôsobu hospodárenia.

Preto pokiaľ chceme žiť v krajine obklopenej lesmi, ktoré nebudú evidované len na papieri ako lesný pôdny fond, je potreba podporiť ochranárske organizácie, ktoré sa vo Vašom okolí vyskytujú.

My v OZ Iniciatíva Naše Karpaty sa prioritne zaoberáme pravé touto problematikou predovšetkým v oblasti Bratislavy a bratislavského kraja.

Je les stále iba lesníckym experimentom?

05.11.2018

História lesníctva, tak ako to radi lesníci často prízvukujú, je stará zhruba 200 rokov. Prvé vysoké školstvo lesnícke vzniklo na pôde Baníckej akadémie založenej Máriou Teréziou v Banskej Štiavnici. (foto: Milan Ďurica) Z dôvodov predovšetkým baníckych sa rozvíjalo aj lesníctvo nakoľko sa pre banské štôlne a stroje spotrebúvalo značné množstvo dreva. Od tohto [...]

Peniaze, euro, kufrík

Rakúski colníci našli na letisku vo Viedni v batožine 700-tisíc eur

28.04.2024 21:39

Rakúski colníci objavili 700 000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu.

oheň, kozub, kachle, plameň

Kysucký hotel Marlene horel, požiar strechy už lokalizovali

28.04.2024 19:09

Strechu hotela v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar, rozšíril sa aj do jeho podkrovných priestorov a ubytovacej časti.

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

spišiak

Ďalšia nehoda politika, Spišiak narazil do plota: Oslepilo ma slnko, vysypali sa na mňa papieriky

28.04.2024 16:54

Poslanec Progresívneho Slovenska Jaroslav Spišiak mal dopravnú nehodu, narazil do plota.

Milan Ďurica

Mysli globálne, konaj lokálne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 3944x
Priemerná čítanosť článkov: 1972x

Autor blogu

Kategórie